Royal Purple XPR Racing Oil 20W50 5L XPR20W505
Sale Sold out
Tax included. Shipping calculated at checkout.
AVAILABLE XPR SYNTHETIC MOTOR OIL VISCOSITIES:
  • XPR 0W-8 - is an ultra-light viscosity racing motor oil formulated for use in drag racing, motorcycle sprint racing, etc.
  • XPR 0W-20 - is a light-viscosity motor oil formulated to withstand exotic fuels such as alcohol, methanol and nitrous oxide (NO2). This blend is excellent for drag racing.
  • XPR 0W-30 - is a light-viscosity motor oil formulated to withstand exotic fuels such as alcohol, methanol and nitrous oxide (NO2). This blend is excellent for drag racing.
  • XPR 5W-20 - is a light-viscosity motor oil formulated to withstand exotic fuels such as alcohol, methanol and nitrous oxide (NO2). This blend is excellent for drag racing.
  • XPR 5W-30 - works well in a variety of applications, from oval track late models to bracket racing. This synthetic motor oil blend is extremely versatile and produces excellent horsepower while preventing wear.
  • XPR 10W-40 - is designed for marine, oval track and endurance car racing. Capable of withstanding long intervals of extreme heat, it works especially well with alcohol and methanol and is extremely popular in sprint cars, late models and World of Outlaws racing.
  • XPR 20W-50 - is formulated for running extended periods under extreme pressure and heat. It is used in oval track, marine and drag racing and is very popular in sprint cars, late models, truck pullers and bracket racing.